İMKANLARIMIZ

EĞİTİM
ULAŞIM
BARINMA
SOSYAL YAŞAM

5 bin 557 lisans, 3 bin 670 ön lisans, bin 903 lisansüstü olmak üzere toplam 11 bin 130 öğrencisi bulunan Konya Teknik Üniversitesi, öğretim faaliyetlerine 17 lisans, 12 ön lisans ve 13 lisansüstü bölüm ve programda yaklaşık 750 idari ve akademik personel ile devam etmektedir.

Konya Teknik Üniversitesinde eğitim dili Türkçe olup eğitim süresi lisans programlarında 8 yarıyıl (4 yıl), önlisans programlarında ise 4 yarıyıldır (2 yıl). Bazı lisans programlarımız 8. yarıyıl eğitimleri sanayi odaklı yürütülmekte olup öğrencilerimiz üniversitemiz tarafından uygun görülen işyerlerinde staj yapabilmektedir. Çift Anadal, Yandal ve bölümler arası yatay geçiş olanakları ile gerek lisans, gerekse lisansüstü düzeyde ulusal ve uluslararası işbirliğine önem veren Konya Teknik Üniversitesi, Erasmus programı ile öğrencilerini yurt dışında eğitime teşvik etmektedir. Konya Teknik Üniversitesi’nin, İtalya, Almanya, İspanya gibi ülkelerinin üniversiteleri ile anlaşmaları bulunmaktadır. Bu üniversitelerle öğrenci değişimi aktif olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun yani sıra diş ilişkiler ofisi öğrencilerimize ücretsiz yurtdışına gitmenin kapılarını açmaktadır. Öğrencilerimizi Erasmus’un yanı sıra Farabi ile yurtiçinde Mevlana ile dünyanın dört bir yanına göndermekteyiz.

Konya Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin merkezinde ve en büyük yüz ölçümüne sahip ili Konya’ da yer almasıyla kara, demir ve havayolu ulaşım imkânları bakımından çok avantajlı bir konuma sahiptir. Konya’da, şehir içi hafif raylı sistemin ucuz ve geniş ulaşım ağını kullanan öğrenciler, dinamik ve sosyal bir yaşam kalitesine sahiptir. Eğitim- öğretim dönemi içerisinde (Eylül-Haziran arası) Konya şehir merkezinden Gelişim Yerleşmemize ve Alaeddin Keykubat Yerleşkesi içerisinde yer alan birimlerimize her 10 dakikada bir hafif raylı sistemle ulaşım imkanı vardır.

Konya Teknik Üniversitesi öğrencileri Gelişim Yerleşkesinde 320 kişi kapasiteli yurdumuz bulunmaktadır. Ayrıca yerleşkenin bulunduğu Bosna Hersek Mahallesi ile Alaeddin Keykubat Yerleşkesi içerisinde Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) ait devlet ve özel yurtlar da konforlu barınma imkânına sahiptir. Yurtların yanı sıra öğrencilerimiz imkânları dâhilinde stüdyo daire veya kiralık daire imkânlarından da faydalanabilmektedir.

Konya Teknik Üniversite öğrencileri Gelişim Yerleşkesinde bulunan spor tesisleri, kafeterya gibi alt yapı hizmetleri ile Alaeddin Keykubat Kampüsündeki her türlü eğitim, kültür, sosyal, spor, sağlık, teknik altyapı tesislerini kullanabilmektedir.

Ayrıca öğrencilerimiz, öğrenci toplulukları başta olmak üzere birimlerimizce düzenlenen söyleşi, konferans, yarışmalar vb. tüm etkinliklere katılabilmektedir